.

www.dzielobiblijnepoznan.pl

II Tydzień po Narodzeniu Pańskim

W Kalendarzu na Okres Narodzenia Pańskiego dla każdego dnia prezentujemy werset z Czytań z dnia z grafiką Jednego Słowa. Po kliknięciu grafiki można przeczytać komentarz przygotowany przez zespół autorów strony jednoslowo.com, prowadzonej przez Pallotyński Dom Słowa. Po kliknięciu treści wersetu otworzy się strona biblia.pl Wydawnictwa Pallottinum z rozdziałem Pisma Świętego w tłumaczeniu Biblii Tysiąclecia, wydanie IV, w którym znajduje się wybrany werset. Dziękujemy dyrektorowi Wydawnictwa Pallottinum ks. Krzysztofowi Biernatowi SAC oraz ks. Kazimierzowi Stasiakowi SAC z Pallotyńskiego Domu Słowa za wyrażenie zgody na korzystanie na naszej stronie z tych materiałów.
W Kalendarzu znajdują się także objaśnienia znaczenia oryginalnego wybranego jednego słowa w języku greckim lub hebrajskim. Objaśnienie nie podaje wszystkich możliwych tłumaczeń na język polski, jedynie najbliższe znaczeniu znajdującemu się w wybranym wersecie z jednym słowem.
Kalendarz to wspólny projekt Pallotyńskiego Domu Słowa i Dzieła Biblijnego w Archidiecezji Poznańskiej.

Być odważnym, Dawać, Gwiazda, Oczyszczony, Opuścić, Poznawać, Prawda, Woda

DRUGA NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM

PRAWDA w Biblii oznacza niezmienne Boże objawienie, wszystko, co pochodzi od Niego jest prawdziwe, niezawodne i stałe; w tym kontekście odnosi się do Pana Jezusa, który jest Prawdą-pełnym objawieniem Pana Boga i Jego miłości. Oryginalne słowo to ἀλήθεια [alētheia], pochodzące od czasownika być ukrytym/nieświadomym: λανθάνω [lanthanō] poprzedzonego literą ἄλφα [alfa], używaną w rzeczowniku jako zaprzeczenie.

Syn Boży stał się człowiekiem, aby synowie ludzcy, dzieci Adama, stali się dziećmi Boga”. (Św. Atanazy)

UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

GWIAZDA w Biblii oznacza Boże przewodnictwo i symbol Bożych obietnic w Starym Testamencie, w tym kontekście odnosi się do objawienia Pana Jezusa jako Mesjasza-Światłość przynoszącą zbawienie. Oryginalne słowo to ἀστήρ [astēr], pochodzące od czasownika utwierdzić στάω [stáō].

“Po co gwiazda była potrzebna, skoro miejsce było znane? Aby Dziecię zostało dostrzeżone. Nie było bowiem nic, co mogłoby na Nie wskazać: ani mieszkanie nie było okazałe, ani Matka nie była kimś znacznym i sławnym. Potrzebna więc była gwiazda, która kazałaby im się zatrzymać w tym właśnie miejscu”. (Św. Jan Chryzostom)

WTOREK

“Dlaczego Jezus się usunął? Aby znowu nas pouczyć, byśmy nie szukali pokus, ale unikali ich i je odsuwali. Nie jest winą nie rzucać się w niebezpieczeństwo, lecz tylko nie bronić się mężnie, gdy się w nie wpadnie. Aby nas tego nauczyć […] udaje się do Kafarnaum, wypełniając proroctwo, a zarazem pragnąć złowić nauczycieli świata, gdyż oni tam właśnie przebywali, oddając się swemu zatrudnieniu”. (Św. Jan Chryzostom)

ŚRODA

DAWAĆ w Biblii oznacza podarowanie, dawanie od siebie, powierzenie coś lub kogoś, w tym kontekście odnosi się do daru Pana Jezusa dla ludzi. Oryginalne słowo to δίδωμι [didōmi].

„Przychodzi jako jeden Ten, który nosi w sobie obie osoby: kapłana i króla – Kapłana przez ofiarę, przez którą samego siebie ze względu na nas ofiarował Bogu, Króla, ponieważ panuje nad nami. […] W sobie wypełnił to, co w Starym Testamencie było obiecane. Nakazał łamanie chlebów, a przez łamanie zostały pomnożone”. (Św. Augustyn)

CZWARTEK

BYĆ ODWAŻNYM w Biblii oznacza śmiałość, zdolność do działania pomimo lęku czy niepewności, w tym kontekście odnosi się do do nabrania wewnętrznej siły i przekonania. Oryginalne słowo to θαρσέω [tharseō], pochodzące od rzeczownika odwaga/pewność: θάρσος [tharsos].

„I gdy wszedł do łodzi, wiatr ustał. Do jakiegokolwiek bowiem serca przyjdzie Bóg przez swoją miłość, natychmiast uspokajają się zmiażdżone wszystkie siły świata, wad i złych duchów”. (Św. Beda Czcigodny)

PIĄTEK

POZNAWAĆ w Biblii oznacza wejście w bliską relację, uzyskanie wiedzy, w tym kontekście odnosi się do dostrzeżenia, rozumienia. Oryginalne słowo to γινώσκω [ginōskō].

„Pierwszym i największym ze wszystkich przykazań jest poznanie i wyznanie Boskiej jedności, połączone z praktykowaniem dobrych dzieł. Dobre bowiem działanie realizuje się w umiłowaniu Boga i bliźniego”. (Św. Beda Czcigodny)

SOBOTA

OCZYSZCZONY w Biblii oznacza czystość fizyczną lub moralną, w tym kontekście odnosi się do uleczenia z choroby, która jest symbolem skażenia grzechem. Oryginalne słowo to καθαρίζω [katharizō] pochodzące od przymiotnika czysty: καθαρός [katharos].

„Dotknął go, żeby okazać dobroć, żeby nauczyć nas nie pogardzać nikim,. […] W naszej duszy ma nie być trądu żadnego grzechu, nie powinna nas plamić żadna wina, a gdyby było inaczej, upadnijmy przed Panem i powiedzmy Mu: Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić”. (Orygens)

ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO

WODA w Biblii oznacza każdy rodzaj wody, w tym kontekście odnosi się do wody rzecznej symbolizującej wodę chrzcielną. Oryginalne słowo to ὕδωρ [hydōr], pochodzące od czasownika padać deszcz: ὕω [huō].

„Chrystus, będąc bez grzechu, natychmiast wyszedł z wody. Albowiem Chrystus nie przyjął chrztu, aby żałować za grzechy, ale aby jako jedyny oczyścić z grzechów i uświęcić wody”. (Św. Cyryl Aleksandryjski)

Scroll to Top