.

www.dzielobiblijnepoznan.pl

I Tydzień po Narodzeniu Pańskim

W Kalendarzu na Okres Narodzenia Pańskiego dla każdego dnia prezentujemy werset z Czytań z dnia z grafiką Jednego Słowa. Po kliknięciu grafiki można przeczytać komentarz przygotowany przez zespół autorów strony jednoslowo.com, prowadzonej przez Pallotyński Dom Słowa. Po kliknięciu treści wersetu otworzy się strona biblia.pl Wydawnictwa Pallottinum z rozdziałem Pisma Świętego w tłumaczeniu Biblii Tysiąclecia, wydanie IV, w którym znajduje się wybrany werset. Dziękujemy dyrektorowi Wydawnictwa Pallottinum ks. Krzysztofowi Biernatowi SAC oraz ks. Kazimierzowi Stasiakowi SAC z Pallotyńskiego Domu Słowa za wyrażenie zgody na korzystanie na naszej stronie z tych materiałów.
W Kalendarzu znajdują się także objaśnienia znaczenia oryginalnego wybranego jednego słowa w języku greckim lub hebrajskim. Objaśnienie nie podaje wszystkich możliwych tłumaczeń na język polski, jedynie najbliższe znaczeniu znajdującemu się w wybranym wersecie z jednym słowem.
Kalendarz to wspólny projekt Pallotyńskiego Domu Słowa i Dzieła Biblijnego w Archidiecezji Poznańskiej.

Baranek Boży, Stać, Świadectwo

CZWARTEK

ŚWIADECTWO w Biblii oznacza świadczenie prawdy, w tym kontekście odnosi się do głoszenia prawdy o Panu Jezusie jako Mesjaszu. Oryginalne słowo to μαρτυρία [martyria], pochodzące od rzeczownika świadek μάρτυς [martys].

“Choć [Chrystus] później narodzony, przewyższa [Jana Chrzciciela] tym, że On nie jest ograniczony czasem swego narodzenia. On bowiem, który przez Matkę narodził się w czasie, jest zrodzony poza czasem przez Ojca”. (Św. Grzegorz Wielki)

PIĄTEK

“Nazywa zaś Go Barankiem, przypominając proroctwo żydowskie, Izajasza i w pewnym sensie Mojżesza, aby przy pomocy obrazu lepiej ich podprowadzić do prawdy. Tamten bowiem baranek niczyjego grzechu nie zabrał raz na zawsze, a Ten zabrał grzech całej zamieszkałej ziemi. Przeszedł bowiem przez niebezpieczeństwo, żeby zniszczyć grzech, a wraz z nim oddalił gniew Boga”. (Św. Jan Chryzostom)

SOBOTA

STAĆ w Biblii oznacza trwanie niezruszenie, zatrzymanie się, uczynienie stałym, w tym kontekście odnosi się do zatrzymania się i trwania bez wahania w gotowości. Oryginalne słowo to ἵστημι [histemi], pochodzące od czasownika stać nieruchomo/mocno: στάω [stáō].

„Wielkim dobrem jest wyznanie, odważne mówienie i innego rodzaju sposoby złożenia wyznania Chrystusowi, tak samo wielkim i wspaniałym, że Jednorodzony Syn Boga przyzna się przed Ojcem do takiego człowieka, chociaż nie jest to równa wymiana. Ty bowiem wyznajesz Go na ziemi, On zaś wyznaje w niebiosach, ty w obecności ludzi, On wobec Ojca i wszystkich Aniołów”. (Św. Jan Chryzostom)

Scroll to Top